SANATÇILAR SOKAĞININ GENÇ MÜZİSYENLERİ

ÜLKÜ OCAKLARI AHMET ŞAFAK KONSERİ İPTAL EDİLDİ

KAYMEK ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

KETEN ÇİMEN’DE KARDAN ADAM ŞENLİĞİ

ÜRGÜP’TE ÜCRETSİZ TİYATRO ŞÖLENİ

"USTA” OYUNUNA BÜYÜK İLGİ

FİLİSTİNLİ RESSAM NESRİN AYYAD RESİM SERGİSİ AÇTI

YAŞLI ÇİFT SOBADAN ZEHİRLENEREK HAYATINI KAYBETTİ

KAYSERİ’DE TERÖR OPERASYONU: 2 GÖZALTI

JANDARMADAN TERÖR OPERASYONU: 1 GÖZALTI

YASAĞA UYMAYAN GENÇLER VE POLİS ARASINDA KOVALAMACA YAŞANDI

OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 2 YARALI

KIZILIRMAK’TA BULUNAN KAZLARDAN ÇALAN ŞÜPHELİ YAKALANDI

TALAS’TA TEDBİRLERE UYMAYAN 25 KİŞİYE 9 BİN 800 TL İDARİ PARA CEZASI

KAPADOKYA’YI ŞUBAT AYINDA 106 BİN 21 TURİST ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA BÖLGESİNİ 150 ÜLKEDEN TURİST ZİYARET EDİYOR

KAPADOKYA BÖLGESİNİ OCAK AYINDA 159 BİN 245 TURİST ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA 2020 YILINDA 200 BİN ÇİNLİ TURİST BEKLİYOR

KAYSERİ EMİTTE DÜNYAYA TANITILIYOR

ERÜ İLE KAYSERİ ERCİYES A.Ş. ARASINDA “ZİRVEDE KARİYER” PROTOKOLÜ İMZALANDI

ERCİYES’TE HAFTASONU YOĞUNLUĞU: 100 BİN KİŞİ ERCİYES’TE

DOKTOR BAŞKANDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KUTLAMA

YÖNETİM KURULU TOPLANTISI TELEKONFERANS İLE YAPILDI

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, MECLİS ÜYELERİYLE TELEKONFERANS İLE BİR ARAYA GELDİ

2006 YILINDA VASİYETİNİ YAZDI, KORONA VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİ

NEVŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KANDİL SİMİDİ

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’TAN VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE TOPLANTI

ÖLÜME TERK EDİLEN YAVRU KÖPEKLERE BELEDİYE SAHİP ÇIKTI

GENİŞLETİLMİŞ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI VİDEO KONFERANS İLE YAPILDI

KORONAVİRÜS’E KARŞI TELEKONFERANSLI TOPLANTI

TANER YILDIZ'DAN GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINA 'HAYIRLI OLSUN' ZİYARETİ

İYİ PARTİ, KIRŞEHİR’DE YENİ MERKEZ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ

BAKİ ERSOY: “BİZ ZALİMLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ, HAKLI DAVAMIZDAN DA KESİNLİKLE VAZGEÇMEYECEĞİZ”

AK PARTİ KAYSERİ İL BAŞKANLIĞI’NDA KONGRELERE ’KORONA VİRÜS’ ERTELEMESİ

OKANDAN, ‘YANIMIZDA OLMANIZ GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAKTIR’

BELLONA KAYSERİ'DE AVCI, “HESAPLARIMIZ YENİ SEZON ÜZERİNE”

BERNARD MENSAH İÇİN ŞİMDİ DE O MU?

DİEGO’DAN YARDIM KAMPANYASI

PEDRO EN İYİ 11’İNİ BELİRLEDİ

ABDULKADİR BİTİGEN 26 HAFTADA 14 MAÇ YÖNETTİ

MELİKGAZİ BELEDİYESPOR KULÜBÜ TEKVANDO TAKIMI EVDE ÇALIŞIYOR

KAYSERİSPOR’UN GENÇLERİNDEN EVDE KAL ÇAĞRISI

ABDULKADİR GÜNEŞ: “TÜRKİYE’DEKİ GIDA ÜRETİMİ SAVUNMA SANAYİ KADAR ÖNEMLİDİR”

BAŞKAN GÜLSOY, 3 AYLIK İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

YAZLIK EKİMİ YAPILACAK TOHUMLARIN DAĞITIMINA BAŞLANDI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG CEO’SU ALPASLAN BAKİ ERTEKİN, 'BU ZORLU SÜREÇTE İSTİHDAMIMIZI KORUYACAĞIZ'

NEVŞEHİR’DE 850 ESNAFIN KREDİ TAKSİT ÖDEMELERİ FAİZSİZ ERTELENDİ

PANPET TIR FİLOSU HER GEÇEN YIL DAHA DA GENÇLEŞİYOR

KESOB BAŞKANI ÖVÜÇ’TEN EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI DEĞERLENDİRMESİ

ÇOCUKLARINIZI AŞIRI KAYGILI KİŞİLERDEN UZAK TUTUN

YAŞAMAK GÜZEL, YAŞATMAK DA

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ: KAYSERİ’DE COVİD-19 50 POZİTİF HASTA, 250 ŞÜPHELİ HASTA VAR

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BÜYÜK JEST

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ’NDE YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI AVRUPA’DAKİ BİR HASTANENİN YATAK SAYISINDAN DAHA FAZLA

KIRŞEHİR’DE, KBB HEKİMİ AHMET HAKKI SEFERBERLİK ÇAĞRISI YAPTI

PROF. DR. ÖZKIRIŞ’TAN ’EVDE KAL’ KAMPANYASINA UYAN VATANDAŞLARA DESTEK

UZMAN DOKTOR BENHUR ÇETİN, 'MASKE DOĞRU KULLANILMAZSA BİZLER İÇİN ENFEKSİYON KAYNAĞI OLACAKTIR'

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınında alınan önlemlerle ilgili bilgiler veren ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Benhur Çetin, “Maske doğru kullanılmazsa bizler için enfeksiyon kaynağı olacaktır” dedi.

Korona virüsün cansız yüzeylerde günlerce hayatta kalabildiğini söyleyen Uzman Doktor Benhur Çetin, ”Cansız yüzeylerde virüsün belli sürelerde sağ kalabildiğini biliyoruz. Bununla ilgili çok farklı yayınlarda yer almaktadır. En son dün açıklanan bilgilerde dün, 2 hafta geçmesine rağmen yapılan araştırmalarda virüsün kalıntılarına rastlanıldı. Virüsü bulmak demek, orada bulaşıcı bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla bu gibi verileri yorumlarken dikkat etmek lazımdır. Şu ana kadar bizim bildiğimiz bilgiler ışığında net olarak söyleyebiliriz virüs cansız yüzeylerde saatlerce, günlerce yüzeylerde canlı kalabiliyor fakat bu bulaşıcı olduğunu göstermiyor. Özellikle cansız yüzeylerde ilk birkaç saat dikkat etmeli, sık temas ettiğimiz yüzeyleri yüzey temizleyiciler ile temizlenmesine dikkat etmeliyiz. Bu gibi salgınlarda biz genelde hastane içinde kabul ettiğimiz bir gerçek var ki, tüm yüzeyleri kirli olarak kabul ederiz. Tüm yüzeylere dokunduktan sonra el hijyenimizi mutlaka sağlamamız gerekir” dedi.
Çetin, “Maske takmak gündemde olan bir konudur. Herkes deli gibi maske takıyor. Maskeyi doğru kullanmazsak asıl enfeksiyon kaynağı olarak karşımıza çıkacağını asla unutmamız lazım. Maske özellikle hasta olanlar, ateşi, öksürüğü olanların sokağa çıktığında mutlaka takması gerektiğini unutmayalım. Onun dışında asıl maske takması gerekenler sağlık çalışanlarıdır. Gün içinde sağlıklı zannettiğimiz kişilerden dolayı sağlık çalışanının özellikle maskeyi doğru şekilde kullanması önemlidir. Maskelerin çok fazla üretimde olduğunu görüyoruz. Bazı özel maskelerimiz var. Bu özel maskelerimizi sadece sağlık çalışanlarımızın kullanması çok daha önemlidir. Sokakta normal vatandaşın kullanacağı basit maske kullanmalarında fayda var. Diğer maskeleri tüketmenin bir anlamı yok” dedi.
"Karantina kurallarına uyarsak, süreci daha çabuk atlatırız"
Kişisel olarak ne kadar önlem alınırsa alınsın 14 gün kuralının uygulanmasını söyleyen Çetin, “Bu salgın Çin’de ilk ortaya çıktığında özellikle Üniversitemizde sağlık çalışanlarına yoğun eğitim vermeye başladık. Kendilerini nasıl koruyacaklarını riskli temasın ne olduğunu, kişisel koruyucu olarak neler kullanılması gerektiğini yoğun bir eğitim programı ile tüm sağlık çalışanlarımıza, üniversitemize eğitimler düzenledik. Bu eğitimlerle birlikte belli dökümanlar bastırarak eğitimleri tekrarlama gereği duyduk. Özellikle sağlık çalışanlarını bu konuda sağlık Bakanlığımızın rehberine uyması çok önemlidir. Bu konuda da üniversitemizin diğer kurumlara göre önde olduğunu belirtmek isteriz. Karantina kelimesinin anlamı çok eskiye dayanmaktadır. Karantina 40 günden gelmektedir. Eskiden gemi ticaretinde limanlara yaklaşan gemilerin 40 gün kadar gemi içindeki hiçbir malzeme ya da kişinin limana çıkması engellendi. 40 gün boyunca karantina altında kalırlardı. Karantinada 14 gün kuralımız var. 14 gün kuralına uymamız lazım. Kimlere karantina uyguluyoruz? Hastalık şüphesi ile başvuran kişiler ya da bizim değerlendirdiğimiz dönmelerde şüpheli Covid bulgularını karantina altına alıyoruz. Yurtdışından gelen umreciler var. Mutlaka 14 gün boyunca kendilerini evde karantina altına almaları gerekiyor. Bu gerçekten çok çok önemli bir noktadır. Biz her ne kadar sağlık önlemleri alsak da bu salgını ülkemizde en az zararla atlatabilmesi için vatandaşlarımızı kendisine çok büyük rol düşüyor. Ateş, öksürük, nefes darlığı gibi yakınmaları varsa mutlaka sağlık kurumuna başvurmaları lazım. Gereksiz sağlık kurumuna başvurunun sağlık çalışanlarının yükünü artıracağı, hastanelerin yükünü artıracağı unutmamız lazım. Eğer vatandaşlarımız bu bilinç içerisinde hareket ederlerse çok daha büyük kısıtlamalara gerek kalmadan bu salgını kontrol altına alabiliriz” ifadelerini kullandı.
"Ağzımızdan çıkan damlacıklar dolayısıyla sosyal mesafemizi korumalıyız"
Benhur Çetin, damlacık yolu ile öksürerek de hastalık bulaşabileceği için sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bizim şu anda gerek çocuk bölümünde gerek yetişkin tarafta olsun şüphelendiğimiz bulgular her zaman olmakta. Bunları gerekli olan koşullar şartında servisimize yatırıyoruz. Gerekli tetkiklerini istiyoruz. Sayılar üzerinden konuşmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum. Sağlık Bakanımızdan açıkladığı gibi 81 ilimizde bu hastalığın görüldüğünü kabul etmemiz lazım. Ona göre önlem ve tedbir almamız lazım. Bizde zaten üniversite olarak ilimizde Covid tanılı olgularımız varmış gibi önlem alıyoruz. Sağlık çalışanlarımız buna göre yaklaşıyor. Sağlık Bakanlığımızın bildirdiği rakamlara riayet etmeliyiz. Ama önemli olan kendi kişisel olarak alacağımız önlemlerdir. Covid-19’un bulaşma yollarından bir tanesi damlacıktır. Öksürdüğümüz zaman, hapşırdığımız zaman ağzımızdan çıkan damlacıklar da virüs, belli bir mesafe alıp karşıdakine bulaştırabiliyorsunuz. Mesafemizi yaklaşık 1 - 1.5 metre tutmalıyız. Toplu faaliyetlere girmemek lazım ama bu hiç evden çıkmayacağımız anlamına gelmiyor. Birisi ile görüştüğümüzde sosyal mesafeyi korumak lazım. Eğer mesafeyi korursak karşımızdaki hasta olsa dahi bize bulaşma ihtimali azalmış olur. Yakın temastan kaçınmak, ihtiyacınızı gidermek için gittiğiniz her yerde bu mesafeyi koruyarak ikili ilişkilerimizi devam ettirmekte fayda olacağını biliyoruz.”
Her gün yeni bir önlem geliştirildiğini belirten Çetin, “Bu salgın Çin’de çıktığından itibaren sağlık Bakanlığımız en hızlı cevap veren ülke oldu. Pandemi durumunda hazırlıklar bitmez. Her gün her saat farklı bir sağlık önlemi almaya devam ediyoruz. Vatandaşlarımız kendi karantinalarını kendi oluşturmalıdır. Sosyal mesafeye dikkat etmelidir. El hijyeni çok çok önemli. Hastalıklı bir yüzeye temas ettikten sonra ya da hasta birsi ile tokalaştıktan sonra elimize aldığımız bu mikroplar ile çok rahat kendimizi hasta edebiliriz. Sağlık Bakanlığımızın önerilerini dikkate alırsak bu salgını kontrol altına alırız“ dedi.

Haber Kaynak : İhlas Haber Ajansı