HASAN NAİL CANAT HİKÂYE YARIŞMASI SONUÇLANDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından, şair kimliği ile tanınan, roman ve tiyatro eserleri de kaleme alan ve tiyatro oyunculuğu da yapan Kayseri´nin yetiştirdiği önemli edebiyatçılardan Hasan Nail Canat anısına düzenlenen hikâye yarışması sonuçlandı. Y

Büyükşehir Belediyesi tarafından üçüncüsü düzenlenen hikâye yarışmasına 1302 hikâye katıldı. Yarışmanın sonucu için Milli Mücadele Müzesi´nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya yarışmanın jürisinde bulunan Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabey Kılıç, Prof. Dr. Mehmet Narlı, Hikâyeci Yazar Necip Tosun, Hikâyeci Yazar Cemal Şakar, Hikâyeci Yazar Güray Süngü, Hikâyeci Yazar Nurkal Kumsuz, Hikâyeci Yazar Hüdaverdi Aydoğdu, Hikâyeci Yazar Abdullah Harmancı ve Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Salih Özgöncü katıldı.

Yarışmayı değerlendiren ve sonuçları açıklayan Prof. Dr. Atabey Kılıç, adına yarışmanın düzenlendiği Merhum Hasan Nail Canat´dan bahsederek, ? Kayseri´nin yetiştirdiği önemli değerlerden ve daha çok tiyatrocu yönüyle dikkat çeken Hasan Nail Canat, 1940 kuşağının önemli edebiyatçılarındandır? dedi.

Yarışmaya gönderilen 1302 hikâyenin ön jüri tarafından titizlikle değerlendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Kılıç, 49´a indirildikten sonra seçici kurul tarafından değerlendirildiğini kaydetti. Konuşmasında kültür sanat ve edebiyat faaliyetlerinin belediyeler ve diğer resmi kurumlar tarafından süreklilik arz etmesi dileğinde olduklarını belirten Prof. Dr. Kılıç, bu anlamda çalışmalarını sürdüren Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç´a teşekkürlerini iletti. 

Jürinin yaptığı değerlendirme sonucu Hasan Nail Canat adına düzenlenen Büyükşehir Belediyesi´nin 3. Hikâye Yarışması´nda birinciliği Yâ Memât adlı hikâyesiyle Niğde´den yarışmaya katılan Tayfun Çelik kazandı. İkinciliği Eski Bir Hikâye adlı hikâyesiyle İstanbul´dan Diren İnanç, üçüncülüğü ise İstasyon adlı hikâyesiyle Bursa´dan Menekşe Okyay elde etti. Yarışmada Mansiyon Ödülleri´ni ise Kayseri´den Adnan Büyükbaş, Eskişehir´den Önder Mert ve Zonguldak´tan Yasin Başkan aldı.

 

 


Haber Kaynak : Kurum Haber