SANATÇILAR SOKAĞININ GENÇ MÜZİSYENLERİ

ÜLKÜ OCAKLARI AHMET ŞAFAK KONSERİ İPTAL EDİLDİ

KAYMEK ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

KETEN ÇİMEN’DE KARDAN ADAM ŞENLİĞİ

ÜRGÜP’TE ÜCRETSİZ TİYATRO ŞÖLENİ

"USTA” OYUNUNA BÜYÜK İLGİ

FİLİSTİNLİ RESSAM NESRİN AYYAD RESİM SERGİSİ AÇTI

POLİS, COVİD-19 FIRSATÇILARINA ESNAFA GEÇİT VERMEDİ

FOTOĞRAF ÇEKTİRMEK İÇİN ÇIKTIĞI KAYALIKLARDAN UÇURUMA YUVARLANDI

KAYSERİ’DE UYUŞTURUCU TACİRİ 6 ŞAHIS YAKALANDI

GÜVENLİK GÖREVLİSİNİ YARALAYAN ŞÜPHELİ YAKALANDI

84 YAŞINDAKİ ADAM EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

KAYSERİ’DE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAKLARINDAN ÖNCE, SON KONTROLLER YAPILDI

KAYSERİ’DE SİLAHLI SUÇ ÖRGÜTÜ OPERASYONUNDA 8 KİŞİ TUTUKLANDI

KAPADOKYA’YI ŞUBAT AYINDA 106 BİN 21 TURİST ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA BÖLGESİNİ 150 ÜLKEDEN TURİST ZİYARET EDİYOR

KAPADOKYA BÖLGESİNİ OCAK AYINDA 159 BİN 245 TURİST ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA 2020 YILINDA 200 BİN ÇİNLİ TURİST BEKLİYOR

KAYSERİ EMİTTE DÜNYAYA TANITILIYOR

ERÜ İLE KAYSERİ ERCİYES A.Ş. ARASINDA “ZİRVEDE KARİYER” PROTOKOLÜ İMZALANDI

ERCİYES’TE HAFTASONU YOĞUNLUĞU: 100 BİN KİŞİ ERCİYES’TE

YEŞİLHİSAR BELEDİYE BAŞKANI TAŞYAPAN’IN ACI GÜNÜ

KAYSERİ BAROSU’NUN PAYLAŞTIĞI 49 YILLIK MEKTUP BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

BÜYÜKŞEHİR, 65 YAŞ ÜSTÜNÜ VE İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERİ YALNIZ BIRAKMIYOR

BAŞKAN ÇOLAKBAYRAKDAR, ‘VATANDAŞLARIMIZIN TALEPLERİNİ EN HIZLI ŞEKİLDE YERİNE GETİRİYORUZ’

NEVŞEHİR’DE BİR KÖY KARANTİNA ALTINA ALINDI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG’DE UFUK YILMAZ ÜZÜNTÜSÜ

18-20 YAŞ ARALIĞINDA OLUP ÇALIŞTIKLARINI BELGELEYENLER SOKAĞA ÇIKABİLECEK

GENİŞLETİLMİŞ İL BAŞKANLARI TOPLANTISI VİDEO KONFERANS İLE YAPILDI

KORONAVİRÜS’E KARŞI TELEKONFERANSLI TOPLANTI

TANER YILDIZ'DAN GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINA 'HAYIRLI OLSUN' ZİYARETİ

İYİ PARTİ, KIRŞEHİR’DE YENİ MERKEZ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ

BAKİ ERSOY: “BİZ ZALİMLERİN KARŞISINDA OLACAĞIZ, HAKLI DAVAMIZDAN DA KESİNLİKLE VAZGEÇMEYECEĞİZ”

AK PARTİ KAYSERİ İL BAŞKANLIĞI’NDA KONGRELERE ’KORONA VİRÜS’ ERTELEMESİ

OKANDAN, ‘YANIMIZDA OLMANIZ GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAKTIR’

HAKAN ARIKAN FORMAYA HASRET

İSMAİL ÇİPE 8 MAÇTA FORMA GİYDİ

EMRE DEMİR’DEN EVDE KAL ÇAĞRISI

KAYSERİ GENÇLERBİRLİĞİ 15 KART GÖRDÜ

KAYSERİSPOR BAŞKANI BERNA GÖZBAŞI ŞAŞIRTTI

AYHAN AVCI’NIN SEZON HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ

EN AZ GOL YİYEN TAKIM GENÇLERBİRLİĞİ

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG CEO’SU ALPASLAN BAKİ ERTEKİN, 'BU ZORLU SÜREÇTE İSTİHDAMIMIZI KORUYACAĞIZ'

NEVŞEHİR’DE 850 ESNAFIN KREDİ TAKSİT ÖDEMELERİ FAİZSİZ ERTELENDİ

PANPET TIR FİLOSU HER GEÇEN YIL DAHA DA GENÇLEŞİYOR

KESOB BAŞKANI ÖVÜÇ’TEN EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI DEĞERLENDİRMESİ

KTO BAŞKANI GÜLSOY: “EKONOMİK OLARAK PİYASALARIMIZ RAHATLAYACAK”

KTO BAŞKANI GÜLSOY’DAN 'ÖDEME KOLAYLIĞI' TALEBİ

CEVİZLER YEŞERECEK, GESİ BAĞLARI ŞENLENECEK

YAŞAMAK GÜZEL, YAŞATMAK DA

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ: KAYSERİ’DE COVİD-19 50 POZİTİF HASTA, 250 ŞÜPHELİ HASTA VAR

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BÜYÜK JEST

KAYSERİ ŞEHİR HASTANESİ’NDE YOĞUN BAKIM YATAK SAYISI AVRUPA’DAKİ BİR HASTANENİN YATAK SAYISINDAN DAHA FAZLA

KIRŞEHİR’DE, KBB HEKİMİ AHMET HAKKI SEFERBERLİK ÇAĞRISI YAPTI

PROF. DR. ÖZKIRIŞ’TAN ’EVDE KAL’ KAMPANYASINA UYAN VATANDAŞLARA DESTEK

KAYSERİ DEVLET HASTANESİ KORUNMA TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ DOĞRU VE YANLIŞ BİLİNENLERİN ANLATILDIĞI KISA VİDEO YAYINLADI

ERCİYES ANADOLU HOLDİNG, TMSF YÖNETİMİNDE YÜZDE 69.7 BÜYÜDÜ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilen Erciyes Anadolu Holding, 2016 yılından bu yana yüzde 69.7 oranında büyüdü.

Erciyes Anadolu Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, "Şehrimiz için elimizi değil, vücudumuzu taşın altına koyuyoruz" dedi.
Erciyes Anadolu Holding tarafından 2019 yılı faaliyetlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Holdingde düzenlenen basın toplantısına TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güler, Erciyes Anadolu Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Alpaslan Baki Ertekin, yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda holdingin 2019 yılını değerlendiren Erciyes Anadolu Holding CEO’su Ertekin, "Bir şirketi yönetmek sadece basiretli tacir gibi davranıp karları artırmak, verimlilikleri artırmak, ihracatı artırmakla sınırlı kalmamalıdır. İçinden çıktığınız topraklara karşı da bir sorumluluğunuz var. Bu ifadeyi yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum. Eleştirildiğimiz anlar da oluyor. ‘Size ne şehrin problemlerinden’ diyorlar. Geçen arkadaşlarımızla sohbet ederken de, ‘İyi o zaman fabrikalara 20 metrelik duvarlar örelim, Kayseri ile hiçbir bağımız kalmasın, Kayseri’de ne olup bitiyor ilgilenmeyelim’ dedim. Şehrin sosyalleşmesi için en önemli iki etmen olan Kayserispor ve Bellona Kayseri Basket’e duyarsız olalım. Bunlar küme düşsünler. Bir takım küme düştüğünde bir şehir küme düşer. Bunu unutmayın. Kültür sanatla ilgilenmeyelim, duyarlı olmamız gereken hiçbir konuda duyarlı olmayalım. Yok, böyle bir şey olmaz. Eğer bu şehrin imkanları ile bu şehrin çocuklarının emek gücüyle bir şeyler kazanıyorsanız, bu şehre olan ödevlerinizden bir tanesi de bu şehrin sosyal alanlarında bırakın elinizi, vücudunuzu taşın altına koymak olmalıdır" ifadelerini kullandı.

"Aldığımız günden bugüne olan büyüme yüzde 69.7"
Ertekin, "2016 yılında 6.6 milyar, 2018 9.8 milyar, 2019 11.2 milyar TL ciro yapmışız. 2019-2018 büyümesi yüzde 14.3, aldığımız günden bugüne olan büyüme yüzde 69.7’dir. 2016 yılında 630 milyon faaliyet karı ile aldığımız holding, 2019 yılında 1 milyar 62 milyon TL faaliyet karıyla devam etmiş, 2018’den 2019’a faaliyet karlılığımızı yüzde 6 artırmışız. 2016-2019 döneminde de yüzde 68.6 faaliyet karlılığı artmıştır. 2016’da 701 milyon olan vergi öncesi kar, 2019’da 1 milyar 273 milyon TL’ye çıkmış. Yani 2016-2019 vergi öncesi karda yüzde 81’lik bir artış var. 2016’da 568 milyon TL olan net kar, 2019 yılında 1 milyarın biraz altında. Hedefimiz 1 milyardı, zorladık ama 3 milyonluk bir açığımız kaldı. İnşallah bu sene 1 milyar barajını da aşmış olacağız. Buradaki büyüme de yüzde 75.5’dir" diye konuştu.

"Bizdeki yapının en büyüğü Erciyes Anadolu Holding’tir"
TMSF Başkanı Muhiddin Gülal ise, “Malumunuz hain darbe girişiminden sonra FETÖ aidiyeti ve iltisakı tespit edilen şirketlerin TMSF kayyumluğunda yönetilmesine karar verildi. Bu manada da yaklaşık 3.5 yıldır bir ekonomik yapıya vaziyet ediyoruz. Şuan itibarıyla TMSF kayyumluğunda yönetilen 807 şirketimiz var. Bunların aktif büyüklüğü 60.1 milyar TL seviyesindedir. Bizdeki yapının en büyüğü Erciyes Anadolu Holding’tir. Dolayısıyla burada 12 bini aşkın bir çalışan söz konusudur ve hepimizin özel ilgisi buradadır. Biz sadece burada holdingimizi finansal olarak büyütmüyoruz. Aynı zamanda çok ciddi radikal değişiklikler yapıyoruz. Biz Eylül 2016’da Erciyes Anadolu Holding’i devraldık. Bugüne geldiğimizde karlılığı yüzde 75.5 seviyesinde arttı, özkaynağı yüzde 52 seviyesinde arttı. Aktif büyüklüğü yüzde 60.4 seviyesinde büyüdü. Biz bu holdingi devraldığımızdan bu zamana aktif olarak yüzde 60.4 seviyesinde büyüttük. Cirosu da hemen hemen yüzde 70 seviyesinde arttı. Devraldığımızda borcun aktifteki oranı yüzde 26 idi, 366 383 milyon dolar borcu biz bugün 92 milyon dolara düşürmüş seviyesindeyiz. 2018-2019 mukayesesine baktığımızda da 2019 yılında mobilya sektöründe ciddi bir daralma söz konusuydu. Yüzde 11 seviyesinde bir daralmaya rağmen arkadaşlar mobilyada yüzde 19 seviyesinde bir büyüme gerçekleştirdiler. Bunu biz çok önemsiyoruz. Bu şekliyle milletin emanetine sahip çıkan, bu performansı sergileyen başta yönetim kurulu başkanımız ve CEO’muz olmaz üzere tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"Holdingin iade olması ne hukuken ne de idare olarak mümkün değil"
Gülal, "Erciyes Anadolu Holding ile alakalı yargı süreci devam ediyor. Birinci derece mahkemesi müsadere karar verdi. İstinaf bunu onadı. Şuan dosya Yargıtay’da. En kısa zamanda oradan da onaylanması müteakip buradaki hisselerin hazineye geçmesi kesinleşmiş olacak. Süreç böyle devam ediyor. Buradan sonrasında bir iade olması ne hukuken ne de idare olarak mümkün değil" dedi.
Korona virüsten sonra Çin ekonomisinde yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını düşündüğünü dile getiren TMSF Başkanı Gülal, "Korona virüsten sonra Çin ekonomisindeki yaşanan olumsuz gelişmelerin ülkemiz ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını düşünenlerdenim. Biz oradaki krizi fırsata çevirme noktasında ciddi bir alt yapımız olduğunu düşünüyorum. Bizdeki şirketler itibarıyla da bir örnek vermek gerekirse de çorap üreten bir firmamız var. Bu korona virüsten sonra Çin’den tedarik sağlayamayan Avrupa ülkelerindeki büyük mağazalar tedarik noktasında bizim şirketimizle çalışmaya başladılar. Artık şirketimiz taleplere yetişemiyor. Dolayısıyla bu manada kesik olan ihracat tarafımızın bu süreçte biraz daha hızlandırılabileceğini düşünüyorum. Oradaki krizin ülkemiz adına bir fırsata dönüştürülebileceğini de tahmin ediyorum" diye konuştu.

"Karlılık ve performans noktasında Erciyes Anadolu Holding bizim başımızı dik tuttuğumuz şirketlerimizden"
Erciyes Anadolu Holding’ten övgüyle bahseden Gülal, "Karlılık ve performans noktasında Erciyes Anadolu Holding bizim başımızı dik tuttuğumuz şirketlerimizden. Arkadaşlarımızın performansı bu manada çok iyi. Genel itibariyle bizdeki şirketler ortalama aktif olarak yüzde 40 seviyesinde büyüdüler. Burada olağanüstü hikayeleri olan şirketlerimiz var. Devraldığımızda fabrikaları kapalı olan, ücretleri 5-6 aydır ödenmeyen firmalar vardı. İflas erteleme halinde olan şirketler vardı ama bunlar bugün hem faaliyet karı üretiyorlar hem bilanço karı üretiyorlar hem de ciddi istihdam sağlıyorlar" dedi.

Haber Kaynak : İhlas Haber Ajansı