SANATÇILAR SOKAĞININ GENÇ MÜZİSYENLERİ

ÜLKÜ OCAKLARI AHMET ŞAFAK KONSERİ İPTAL EDİLDİ

KAYMEK ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

KETEN ÇİMEN’DE KARDAN ADAM ŞENLİĞİ

ÜRGÜP’TE ÜCRETSİZ TİYATRO ŞÖLENİ

"USTA” OYUNUNA BÜYÜK İLGİ

FİLİSTİNLİ RESSAM NESRİN AYYAD RESİM SERGİSİ AÇTI

KAÇAK KEKLİK AVI YAPAN 6 KİŞİYE 10 BİN TL CEZA

JANDARMADAN 3 İLÇEDE UYUŞTURUCU OPERASYONU: 4 GÖZALTI

KAYSERİ’DE 6 BLOK KARANTİNAYA ALINDI

KAYSERİ’DE 3 KATLI APARTMAN KARANTİNAYA ALINDI

HAYVAN DIŞKISINA SAPLANAN İNEK KURTARILDI

YEDİKLERİ MANTARDAN ZEHİRLENEN 9 KİŞİ TEDAVİ ALTINA ALINDI

PARK HALİNDEKİ PİKAP ALEV ALEV YANDI

KAPADOKYA’YI ŞUBAT AYINDA 106 BİN 21 TURİST ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA BÖLGESİNİ 150 ÜLKEDEN TURİST ZİYARET EDİYOR

KAPADOKYA BÖLGESİNİ OCAK AYINDA 159 BİN 245 TURİST ZİYARET ETTİ

KAPADOKYA 2020 YILINDA 200 BİN ÇİNLİ TURİST BEKLİYOR

KAYSERİ EMİTTE DÜNYAYA TANITILIYOR

ERÜ İLE KAYSERİ ERCİYES A.Ş. ARASINDA “ZİRVEDE KARİYER” PROTOKOLÜ İMZALANDI

ERCİYES’TE HAFTASONU YOĞUNLUĞU: 100 BİN KİŞİ ERCİYES’TE

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ, HEM BAYRAM KUTLADI HEM DE UYARDI

BAŞKAN ALTUN, BELEDİYE PERSONELİ İLE BAYRAMLAŞTI

BAKAN VARANK: "MENDERES’İN AKIBETİ İLE CUMHURBAŞKANIMIZI TEHDİT EDENLER, 15 TEMMUZ DARBECİ HAİNLERİN AKIBETİNİ YAŞAMAYA MAHKUMDURLAR"

ÇELİK, "27 MAYIS, TOPLUMUN HAFIZASINDA KARA BİR LEKEDİR"

ELEKTRİĞİNİ KENDİ ÜRETEN, SUYUNU KENDİ ÇIKARTAN OKUL

KARTALKAYA BARAJI İLE 38 BİN DEKAR TARIM ARAZİSİ SUYLA BULUŞACAK

27 MAYIS DARBESİ SONRASINDA 42 MEZAR KAZILDI

ÇOPUROĞLU, ‘SOSYAL KORUMA KALKANIYLA KAYSERİ’YE 175 MİLYON LİRA YARDIM YAPILDI’

İYİ PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ATAŞ: "KAYSERİ’DE BİRÇOK ŞEY DOĞRU GİTMİYOR"

''MİLLİ HESAPLAR BURADA'' BAŞLIK ETİKETİNE KAYSERİDEN BÜYÜK DESTEK GELDİ

NURİ ÜRKÜNDAŞ: “HEMŞİRELERİMİZ HER ZAMAN İNSAN HAYATININ KUTSALLIĞINDAN ÖDÜN VERMEDEN ÇALIŞIYOR”

EVDE HAYAT VAR SOHBETLERİ SÜRÜYOR

GELECEK PARTİSİ’NİN TABELASI TAKILDI

CHP KIRŞEHİR MİLLETVEKİLİ İLHAN, "VİRÜSÜN KOLAY YAYILMASINI SAĞLAYACAK HER ESNEKLİK RİSKTİR"

ONLİNE TAEKWONDO POOMSE MÜSABAKALARINDA DERECEYE GİREN SPORCULARA ÖDÜLLERE EVLERİNDE VERİLDİ

CAMPANHARO AİLESİNDE "KİM DAHA" YARIŞMASI

SİVASSPOR GÜNÜ ÇİFT İDMANLA TAMAMLADI

KAYSERİSPOR PROVA YAPTI

HES KABLO KAYSERİSPOR TAKTİK ÇALIŞTI

FATİH YURT: “EMEK HIRSIZLARIYLA SONUNA KADAR MÜCADELE VERECEĞİZ”

SİVASSPOR YOĞUN TEMPODA ÇALIŞIYOR

ZİRAİ DON TARSİM’İN ÖNEMİNİ ORTAYA ÇIKARDI

TÜROFED BAŞKAN YARDIMCISI DİNLER, 'KORONA VİRÜSTEN İLK DARBEYİ KAPADOKYA ALDI'

NİĞDE OSB’DE DEV YATIRIM

KAYSERİ’NİN ÇİLEK FİDESİ, TÜRKİYE’Yİ BESLİYOR

SİVAS TARIM ALANINDA TÜRKİYE 4’ÜNCÜSÜ

KAYSERİ’DEKİ 4 GÖLE 44 BİN ADET SAZAN YAVRUSU BIRAKILDI

NİĞDELİ ÇİFTÇİLER 300 DEKAR ARAZİDE ÇİLEK ÜRETİYOR

HAVA38 KAHRAMANMARAŞ’TAKİ HASTA İÇİN UÇTU

KAMBER MAHALLESİNDE 4 EV KARANTİNA ALTINA ALINDI

COVİD-19’U YENDİ, ALKIŞLARLA TABURCU EDİLDİ

TOMARZA’YA YENİ SAĞLIK TESİSLERİ YAPILIYOR

15 AYLIK BEBEK UÇAK AMBULANSLA ERZURUM’DAN KAYSERİ’YE GETİRİLDİ

KARGO ŞİRKETİNDE 50 KİŞİ KARANTİNA ALTINA ALINDI

KARGO ŞİRKETİNDE 50 KİŞİ KARANTİNA ALTINA ALINDI

AK PARTİ AHMET TURHAL’DAN, İYİ PARTİ’Lİ KAZIM YÜCEL’E CEVAP GECİKMEDİ

AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Ahmet Turhal yaptığı basın açıklamasında Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kayseri Kalesi hakkında bilgiler verdi.  Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Palan Bü

AK Parti Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Turhal’ın yaptığı basın açıklamasına Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Emine Timoçin, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Hasan Nuri Kuş,  Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Hacı Çevikel, Sedat Kılınç ve Yakup Tezcan katıldı.

Turhal açıklamasını şöyle sürdürdü; ‘’Kayseri Kalesi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesine yönelik bazı olumsuz değerlendirmeler yapıldığını görmekteyiz. Katkı sağlayacak değerlendirmeler her zaman önemsenir ancak hiç kabul edilemeyecek tarzda, eleştiri bile diyemeyeceğimiz ön yargılı ve gerçekle örtüşmeyen açıklamalara üzülerek şahit oluyoruz. Böylesi yatırımlar ancak takdir edilebilir. Hele hele bir takım açıklamalarda tarihin yok edildiğinin ifade edilmesi bakıp görmemekle, görüp görmezden gelmekle açıklanabilir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar şehrin dört bir köşesindeki tarihi değerleri koruyarak fonksiyon yüklemiş ve yüklenen fonksiyonlarla tarihin geleceğe taşınmasını sağlamıştır. Gevher Nesibe Medresesi, Hunat Hatun Medresesi, Kayseri Lisesi, Meryem Ana Kilisesi, Saat Kulesi gibi pek çok tarihi değer, restore edilmiş ve kültür sanatla bütünleştirilerek şehre kazandırılmıştır. Bu çalışmaların son örneği Kayseri’nin simgelerinden olan Kayseri Kalesi olmuştur. Kayseri Kalesi’nde yapılan restorasyon çalışmaları ve Kalenin kültür sanat merkezine dönüştürülmesini ‘tarihin yok edilmesi’ şeklinde yorumlayanların ya tarihi bilgisi yetersizdir ya da hafıza kaybı sorunu söz konusudur.  Kayseri Kalesi’ni değerlendirirken hafızaları tazelemekte fayda olduğu kanaatindeyiz. Tarihi Kayseri Kalesi 17’inci yüzyıla kadar askeri üs konumunda olmuş, bu yüzyıldan sonra iç kaleye mahalleler kurulmaya başlanmıştır. 1925 yılına kadar yerleşim yeri olarak kullanılan iç kale 1939 yılından sonra da hâl olarak hizmet vermiştir. Daha sonra da ticari mekanlar kurulmuş ve alış veriş merkezi haline dönüşmüştür. 1970’li yılların sonunda kale içinde yer alan niteliksiz yapıların kaldırılarak müze binası inşa edilmesi fikri doğmuştur. Ancak bu amaçla kamulaştırma işlemi tamamlansa da 12 Eylül darbesinin ardından o günkü idareciler maliyetlerin yükseldiği gerekçesiyle Sarraflar Çarşısı olması fikrini benimsemiştir.

Kayseri Kalesi böyle bir tarihi yolculuktan günümüze gelinceye kadar pek çok kez tamir ve tadilat görmüştür. Ancak yapılan tamir ve tadilatlar yetersiz olduğu için zaman zaman acı olaylar da yaşanmıştır. 1999 yılında kalenin surlarında yaşanan çökme sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmuştur. Kale içindeki sağlıksız ortam ve surların zayıflaması şehrimizin simgelerinden olan bu tarihi değerin yeniden ele alınmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu anlamda 2008 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyemiz tarafından “Kayseri İç Kalesi Ulusal Mimarlık Yarışması” açılmış, yarışma süreci 2011 yılında tamamlanarak birinci olan projeyle sözleşme imzalanmıştır.

Bu proje ışığında;  2011 yılında İç Kale Avam Projesi onaylanmış, 2012 yılında İç Kale Sismik ve Radar Ölçümü yapılmış, jeoteknik sondaj çalışmaları gerçekleştirilmiş ve kale içine yapılacak olan Arkeoloji Müzesi’nin projesi onaylanmıştır. 2013 yılında kale içerisinde bulunan ve hiçbir tarihi değeri bulunmayan 1983-86 yılları arasında yapılmış betonarme yapılar yıkılarak Kasım 2013’te Arkeoloji Müzesi’nin yapımına başlanmıştır.

Bu arada iç kale restorasyon projeleri hazırlanmış ve projelerin onay süresi 2016 yılında tamamlanarak iç kale restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Restorasyon çalışmaları bilim insanlarından oluşan 5 kişilik bir ekibin kontrolünde yapılmış ve bu çalışmalarla eş zamanlı olarak Kayseri Kalesi’nin kültür sanat merkezine dönüştürülmesine yönelik projeler hazırlanış ve bu projeler hayata geçirilmesi için çalışmalar gerçekleştirilmiş. Elbette bu süreç kalenin bir süre kapalı kalmasına neden olmuştur; ancak bilinmelidir ki söz konusu olan küçük bir binanın restorasyonu değildir. Heybetli ve Haşmetli Kayseri Kalesi restore edilmiştir. Bu restorasyonla eş zamanlı Kayseri Kalesi’ne modern bir Arkeoloji Müzesi kazandırılmış ve müzenin yanı sıra kütüphane, konferans salonu, sanatçılar sokağı, sanat galerileri gibi birimleriyle dünyanın en değerli kültür sanat merkezlerinden birisi ortaya çıkmıştır.

Tarihi Kayseri Kalesi, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla şehrimize, ülkemize ve geleceğimize kazandırılmış muhteşem bir eserdir. İçerisine yapılan Arkeoloji Müzesi ile şehrimizin Kültepe’den çıkarılan 6 bin yıllık tarihi eserler artık şehrimizde sergilenir hale gelmiştir. Sanatçılar Sokağı’nda ressamlarından ebru sanatına, çömlekçisinden deri sanatçısına, ahşap oymacılığından fotoğraf ve tespih sanatçılarına kadar 28 farklı sanat dalı kendisine burada yer bulmuştur. Çok farklı sergilerin yer aldığı sanat galerileri oluşmuştur. Velhasıl, kültür ve sanatseverler burada saatlerce kalabilir, sanata ve kültüre doyabilirler. Kültüre, sanata ve tarihe yüzeysel bakanlar ise hiçbir şey görmeyip yarım saat bile kalmayabilirler. Oysa sadece KAYMEK tarafından açılan ve Tarih boyunca Türk kadının kahramanlığını anlatan “Seferden Zafere Türk Kadını” sergisi bile Kayseri Kalesi’nde saatlerce kalmanın bir gerekçesi olabilir.

Sözlerime son verirken Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne Tarihi Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi’ni şehrimize, ülkemize ve dünya insanlığına kazandırdığı için bir kez daha teşekkür ediyorum. Ve herkesin bu güzelliği takdir etmesini bekliyor, saygılarımı sunuyorum dedi.

 

Haber Kaynak : Kurum Haber